راز سحرخیز شدن چیست ؟ - عزت نفس در خانواده
0
۰ تومان
0
راز سحرخیز شدن چیست ؟

راز سحرخیز شدن :

در مقاله ی چرا باید یاد بگیریم که سحرخیز باشیم در این مورد توضیح دادم که سحرخیزی چه فوایدی در زندگی ما دارد و چرا باید خودمان را به سحرخیزی عادت دهیم .

و مهمتر از همه اینکه در مورد فواید سحرخیزی صحبت کردم و اینکه چرا باید سحرخیز باشیم و دلایل فوق العاده مهمی را بیان کردیم که نشان می دهد چرا سحرخیزی باعث می شود ما از دیگران جلو بیفتیم و به موفقیت های بزرگتری دست پیدا کنیم . اگر ویدیوی چرا باید یاد بگیریم سحرخیز باشیم را مطالعه نکردید و یا مقاله آن را نخوانده اید توصیه می کنم قبل از خواندن مقاله راز سحرخیز شدن حتما مقاله قبلی را مطالعه کنید تا با اشتیاق بیشتری برای عملی کردم سحرخیزی در زندگی خود قدم بردارید و موفق تر باشید .

حالا نوبت به این میرسه که توضیح بدیم راز سحرخیز چیه ؟

من اینجا شش گام رو برای شما توضیح می دهم که با استفاده از آنها می توانید به عادت خوب سحرخیزی دست پیدا کنید.و به راز ساده آن پی ببرید .

اگر شما هم به فواید عالی سحرخیزی پی برده اید و دوست دارید که اقدام کنید برای آگاهی از راز سحرخیز شدن توصیه اکید می کنم که حتما در این مقاله همرا ما باشید .

راز سحرخیز شدن

قدم اول سحرخیزی :

قدم اول این است که ما از خودمان بپرسیم که اصلا چرا باید سحرخیز شویم. تا زمانی که چرایی محکم برای کار خود نداشته باشیم به هیچ عنوان نمی توانیم سحرخیز شوید . یعنی اول باید به صورت واضح وروشن برای خودت مشخص کنید که با سحرخیز شدن قرار هست چه چیزی را به دست بیاورید و برای اینکه بتوانید موفق تر عمل کنید حتما یک قلم و کاغذ دم دست داشته باشید و چرایی خود را بنویسید و به سوال زیر تا می توانید جواب دهید که :

با سحرخیز شدن چه چیزی بدست می آورم یا دنبال چه چیزی هستم؟

سوال دوم که باید از خود بپرسم این هست که

با سحرخیز نبودن چه فرصت هایی را ازدست می دهم ؟

یا پیامدهای منفی سحرخیزی که در زندگی آن ها را تحمل می کنم چی هست ؟

قدم دوم سحرخیزی :

قدم دوم این است که تصمیم بگیریم. یعنی یک تصمیم قاطع و محکم بگیریم که می خواهیم سحرخیز باشیم و به تصمیمی که می گیرید متعهد باشید .

تصمیم قاطع گرفتن چگونه است ؟ تصمیم قاطع تصمیمی است که شما حاضر باشید بهای سحرخیز شدن را بپردازید. یعنی حاضر باشید سختی هایی که در مسیر برایتان پیش می آید را قبول کنی چون سحرخیز بودن اصلا مسیر آسانی نیست . البته با این توضیحات خوبی که خودم تجربه کردم و برایتان به صورت قدم به قدم نوشتم می توانید خیلی راحت سحرخیز شوید . اما در کل اولویت اول تلاش خودتان است و این که اراده قوی داشته باشید برای تحمل این مسیر .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  پاکسازی ذهن از افکار منفی گذشته با چند تکنیک ساده

قدم سوم سحرخیری :

بعد از اینکه کاملا جدی به خودت قول دادی و تصمیم گرفتی که این عادت خوب رو توی خودتون ایجاد کنید و ساعت رو روی زنگ گذاشتید وصبح بیدار شدید اولین کاری که باید بکنید این است که به محض بیدار شدن یک لیوان آب بنوشید که مغزتان هم بیدار شود و صورت تان را با آب سرد بشورید. بعد از اون ۵ الی ۱۰ دقیقه تمرین های کششی انجام بدید. چرا ۵ الی ۱۰ دقیقه؟ چون اگر زمان بیشتری صرف انجام تمرینات کششی کنید ممکن است بخاطر تنبلی و اهمای اصلا انجام ندهید و دوباره به حالت خواب آلودگی بروید . ولی اگر دلتون خواست می توانید بیشتر هم انجام بدهید ولی اگر دیدی هنوز خوابتان می آید و حوصله ندارید همان ۵ الی ۸ ذقیقه کافیه . سعی کنید از رختخواب جدا شوید و به محض بیدار شدن آن محل را ترک کنید .

بعد از اینکه اینکار رو انجام دادید قدم چهارم را باید انجام بدید. قدم چهارم چیه؟

قدم چهارم سحرخیزی :

قدم چهارم چیه؟… بیدار ماندن…در واقع هدف ما فقط بیدار شدن نیست…بلکه بیدار شدن و بیدار ماندن است و حرکت کردن در جهت اهدافمان می باشد . ما می خواهیم از طریق سحرخیزی به سمت اهداف مون حرکت کنیم و به چیزهایی که می خواهیم برسیم.در واقع سحرخیزی یک وسیله است برای این که به اهدافمان زودتر برسیم . پس خود سحرخیزی به تنهایی فایده چندانی ندارد . ما می خواهیم بیدار شویم و بیدار بمانیم و در مسیر اهدافمان حرکت کنیم .

خب تا اینجا یاد گرفتیم که چگونه بیدار شویم حالا می خواهیم بگوییم که چکار کنیم که بیدار بمونیم ؟

یه راهکار بسیار قوی که خودم تجربش کردم این هست که بعد از این که بیدار شدید و یک لیوان آب ولرم خوردید و صورتتان را شستید و نرمش انجام دادید حالا برید سراغ کاری که واقعا به آن علاقه و اشتیاق فراوان دارید . یه مدت کوتاهی آن کار را انجام دهید شاید نیاز باشه ۲۰ الی ۳۰ ذقیقه آن کار را انجام دهید تا کاملا خواب از سرتان بپرد .

وقتی مطمعن شدی که خواب از سرتان پریده حالا می توانید به سراغ برنامه اصلی خود بروید . یه عده از افراد مشکلی ندارند و از همان اول می روند سراغ برنامه های اصلی شان که این هم خوب است اما اگر که خوابت می گیرد توصیه می کنم اول کار مورد علاقه ات را انجام بده .

.

قدم پنجم سحرخیزی :

و قدم پنجم این هست که شب ها زودتر بخوابید . اگر از آن دسته افرادی هستید که شب ها تا ساعت ۲ و یا ۳ نصف شب بیدار هستید و در شبکه های اجتماعی چرخ می زنید یا با دوستانتان چت می کنید و یا تلویزیون تماشا میکنید انتظار نداشته باشید که صبح زود ساعت ۶ از خواب بیدار شوید و سرحال باشید . چون همچین چیزی اتفاق نمی افتد . پس در قدم پنجم باید شبها زودتر بخوابید و ساعت خوابتون را کم کم بیارید جلو یعنی اگر الان ۲ می خوابید فردا ساعت ۱:۴۵ بخوابید و فردا شبش ساعت ۱:۳۰ بخوابید و مطمعن باشید اگر چند روز این کار را پشت سرهم انجام دهید به عادت تبدیل می شود .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  عزت نفس چیه وچگونه آن را تقویت کنم؟

قدم ششم سحرخیزی :

قدم آخر این است که در روزهای تعطیل هم حتما بیدار بشید.

یعنی چی؟….یعنی شما که دوست دارید عادت سحرخیزی را در خود پرورش دهید این طور نباشد که ۶ روز هفته را سحرخیز باشیم و یک روز را برای استراحت قرار دهید و با خودتان بگویید حالا امروز را بخوابم اشکالی ندارد . دوباره از فردا شروع می کنم . چون این کار باعث می شود عادت شما به هم بخورد و شما نتوانید در این مسیر موفق شوید . پس در روزهای تعطیل هم باید سر همان ساعت مشخص بیدار شوید .

حالا چقدر طول می کشد تا این عادت را در خود ایجاد کنیم؟

برای ساختن عادت زیبای سحرخیزی شما به ۲۱ روز زمان احتیاج دارید. یعنی بعد از ۳ هفته، عادت سحرخیزی در شما ایجاد می شود اما ماندگار نمی شود. زیرا این عادت تازه شکل گرفته است و مثل یک بچه احتیاج به مراقبت دارد . برای ماندگارتر شدن عادت سحرهیزی باید سه تا ۲۱ روز این کار را انجام دهید یعنی ۶۳ روز طول می کشد تا سحرخیزی شدن در وجوتان نهادینه شود .

یک سری نکات رو که خودم تجربه کردم و به موفقیت رسیدم را می خواهم بهتون بگم که در کنار این گام ها انجامش بدید تا بازهم این مسیر برای شما راحت تر شود :

۱. چرت زدن های روزانه رو خیلی جدی بگیرید :

یعنی در طول روز یه چرت کوچولو بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه داشته باشید. تا ۱۵ دقیقه هم اگر باشه اشکال نداره.اما حواستون باشه که ۱۵ دقیقه کمتر نشه . چون وقتی بیدار می شوید باز هم یه کمی کسل هستید . و از ۳۰ دقیقه هم بیشتر نشه چون هم زمانتان را از دست می دهید و هم حالت کسلی بیشتری پیدا می کنید . اما این چرت های کوچک را حتما در طول روز داشته باشید و سعی کنید جای خوابتان راحت نباشد . یعنی اگر یک بالشت نرم زیر سرتان باشد و جای خوابتان خیلی راحت باشد ممکن است به جای یک ربع دوساعت بخوابید . حتما ساعت تنطیم کنیدکه بیشتر از یک ربع و یا ۲۰ ذقیقه نخوابید .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  ناامیدی در زندگی بزرگترین گناه می باشد

۲. از ۵ دقیقه و ۱۰ دقیقه های تنبلی خیلی زیاد بترسید :

وقتی که صبح ها بیدار میشید دقت کردید ساعت زنگ می خوره بعد شما زنگ ساعت رو قطع می کنی و می گی حالا ۵ دقیقه دیگه بخوابم وقتی بلند می شوی دیدید ساعت زنگ می خوره ، بعد شما زنگ ساعت رو قطع می کنید یا زنگ موبایل رو قطع می کنید و می گید یه ۵ دقیقه دیگه بخوابم یه ۱۰ دقیقه دیگر بخوابم بعد بیدار می شم. همین ۵ دقیقه ها و ۱۰ دقیقه ها باعث میشه شما ۲ ساعت بخوابید. خودم بارها این موضوع را تجربه کردم و می دونم که این یکساعت دوساعت خوابیدن ها چقدر آدم را از زندگی عقب می اندازه . پس بلافاطله به محض اینکهساعت زنگ خورد بیدار شوید .

۳.حتما حتما هر دو سه روز یکبار زنگ موبایل یا ساعت رو عوض کنید:

چون ما به زنگ موبایل مون خیلی زود عادت می کنیم  و بعد از دو سه روز ممکنه هر چقدر هم که زنگ بزنه ما بیدار نمی شویم . پس حتما تا زمانی که این عادت در ما نهادینه بشه باید هر دوسه روز یکبار زنگ ساعت و یا گوشی را تغیر داد .

۴. شروع هدف گذاری تون برای ۷ روز باشه نه بیشتر:

یعنی اینکه از الان به خودتان نگید من می خوام ۲۱ روز سر ساعت مشخص از خواب بیدار بشم و سحرخیز باشم هدف را برای ذهنتان کوچک کنید و بگید من فقط یک هفته می خوام سر ساعت بیدار بشم اگر توی این هفته موفق بودم هفته بعدی را هم تمدیدیش می کنم . و باز هم اگر موفق بودید تمدید کنید . ۲۱و بازهم ۷ روز دیگه تا ۲۱ روز کامل بشه و همینطور ۷ روز ۷ روز ۷روز تا ۶۳ روز شما بتونید اینکار رو انجام بدید. اما توی این ۷ روز اول ، قدم پنجم رو رعایت نکنید .یعنی نیازی نیست شبها زودتربخوابید . اجازه دهید هر موقع که خوابتان گرفت بخوابید و خودتان را اذیت نکنید اما صبح ها سر ساعت بیدار شوید . تو هفته اول به خودتان فشار نیاورید که باید زود بخوابم چون ذهن ممکن است مقاومت کند .

امیدوارم که بتونید با استفاده از این قدم ها یک عادت فوق العاده  عالی برای سحرخیزی ایجاد کنید و لذت ببرید از اینکه صبح های زود بیدار بشید و شروع می کنید به انجام کارهاتون و این حس که من یک آدم سحرخیزی هستم و برای زمانم ارزش قائلم و به بازدهی شخصی و کارایی بالا اهمیت زیادی میدم باعث می شه که عزت نفس تون تقویت بشه.

خیلی دوستون دارم همتون به خدای بزرگ می سپارم و امیدوارم همیشه پر انرژی و پرنشاط وسرشار ازعزت نفس باشید.

خدانگهدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X