راز شادی درونی چیست وچگونه شاد باشم ؟ - عزت نفس در خانواده
0
۰ تومان
0
راز شادی درونی چیست وچگونه شاد باشم ؟

اگر می خواهید به راز شادی درونی و خوشحالی پی ببرید در این مقاله همراه ما باشید .

مقایسه کردن یک توهم است که همیشه ما را دچار خطا می کند . ما فکر می کنیم اگر چیزی کوچک است یعنی ضعیف وناتوان می باشد واگر چیزی بزرگ است یعنی قدرتمند و توانا هست در حالی که اصلا اینطور نیست ،  در این میان مثال های زیادی وجود دارد که دلالت بر اثبات این قضیه دارد ، مثلا شادی یک نیروی کوچک و پر قدرت می باشد و در مقابل غم یک نیروی بسیار بزرگ و بی قدرت می باشد . شاید غم ها و تاریکی هایی که گاهی به طور موقت در زندگی ما قرار می گیرد برای مدتی زندگی مان را آشفته  و ناراحت کند اما از دیدگاه من شادی مثل کرم های شب تاب کوچک می مانند که همیشه راهی برای نفوذ به تاریکی های بزرگ پیدا می کنند .

تفاوت غم و شادی در این است که شادی منبع روشنایی و خوشحالی می باشد ، اما غم و ناراحتی هیچ منبعی ندارد . غم ها زمانی می توانند به زندگی ما نفوذ پیدا کنند که ما فراموش کنیم چگونه شاد باشیم و دیگران را خوشحال کنیم .   در این مقاله قصد داریم به دنبال راه هایی برویم که بتوانیم دوباره شادی و عشق و خوشحالی بیشتری را به زندگی مان دعوت کنیم  و به راز شادی درونی پی ببریم .

 

جبران خلیلی جبران : ما شادی و غم های خود را مدت ها پیش از آنکه تجربه شان کنیم انتخاب کرده ایم .

 

 

آیا شما زندگی هدفمندی دارید ؟

ذات انسان به گونه ای طراحی شده است که برای رسیدن به یک نقطه برتر  تلاش می کند . بدون داشتن هدف در زندگی حس سرگردانی و گمشدگی به ما دست می دهد و حس می کنیم که در این دنیا سرگردان هستیم و این باعث می شود که به نوعی شادی هایمان را فراموش کنیم و حتی خودمان را هم به فراموشی بسپاریم .

در واقع وقتی در زندگی هدفی ندارید باعث می شود که چشمانمان خوبی ها و زیبایی ها و نعمت های اطرافمان را نبیند و در نتیجه فرصت های نابی که در اطرافمان وجود دارد را از دست می دهیم .

مهم نیست هدفتان چقدر بزرگ یا کوچک باشد ولی مهم این هست که یک هدف برای خود قرار دهید .

تنها کسی که می تواند بزرگی یا کوچکی هدفتان را مشخص کند خودتان هستید .

یادتان باشد در دنیایی که با بال زدن یک پروانه گرد بادی بزرگ در آن سوی جهان ایجاد می شود نمی توان هیچ معیاری برای کوچک یا بزرگ بودن هدف پیدا کرد . ما انسان ها موجودات بسیار عجیب و شگفتی هستیم .

من کیستم ؟ چرا وجود دارم و هدف واقعی از خلقت وعظمت من چه بوده است ؟

اینها سوالاتی هستند که در ذهن من بسیار پرسیده می شوند اما شاید هیچ گاه نتوانیم به درستی به جواب سوالات بالا پی ببریم . ولی می توانیم هدفی معنا دار برای زندگی خودمشخص کنیم و مثل بال های آن پروانه ما هم  تغییری بزرگ در جهان ایجاد کنیم  در صورتی که ارزش زندگی را خوب بدانیم و از فرصت هایمان به خوبی استفاده کنیم . اما همه این نتایج در گرو راز شادی درونی می باشد که ما از درون حال دلمان خوب باشد و حتی زمانی که شرایط بر وفق مراد ما نیست بتوانیم شادی درونی را داشته باشیم .

به ندای قلبتان گوش دهید و با او هم مسیر شوید .

می توان گفت قلب و ندای درونی یک راهنما برای ادامه درست مسیر زندگی ما هستند . بخش بزرگی از دردسرهایی که بشرپشت سر می گذارد بخاطر این است که به ندای قلبشان گوش نمی دهند چون معمولا قلب وذهن دو ساز مخالف می زنند . تا سال ها قبل انسان ها فکر می کردند که بین عقل واحساس تنها عقلست که پیروز واقعی میدان می شود اما خوشبختانه بشر پیشرفت کرده و با علم کوانتومی بشر به این نتیجه رسیده است که اصلا جنگی بین عقل واحساس وجود ندارد و ما هر چه می بینیم و انجام می دهیم همه نتیجه حضور احساس در زندگی مان می باشد  . ما با احساساتمان در جهان پیرامون خود تاثیر می گذاریم و آنها را به همان سمت و سویی که دوست داریم هدایت می کنیم .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  کتاب الکترونیکی استاد زندگی خود باش

 

 در حقیقت ندای قلبمان یک تقلب بزرگ از طرف خداوند می باشد تا ما بتوانیم مسیر زندگی خود را بهتر و راحت تر پیدا کنیم .

 

موفقیت ، شادی ، سلامتی و ثروت همه و همه در گرو گوش دادن به این ندای درونی می باشد . در حالی که خیلی از افراد به آن اهمیت نمی دهند . اما آن تعداد کمی که به ندای درونشان گوش می دهند همان افراد موفق جامعه هستند .

 

خط کش های زندگیت را از میان بردار

اگر کمی به زندگیمان دقت کنیم می بینیم همه ما آگاهانه ویا ناآگاهانه خط کش های معنا دار برای خود کشیده ایم که گاهی حتی اصلا خطی وجود ندارد و ما در توهم آنها هستیم . مثلا همه ما این جملات را بسیار شنیده ایم که هیچ وقت دروغ نگو ، هرگز شکست نخور گریه نکن یا خوب درس بخون یا بچه خوبی باش و جملات این چنینی که بسیار زیاد هستند . شاید این جملات بد نباشند اما مهم اینجای قضیه است که ما بخاطر قانع کردن دیگران تلاش کنیم که خوب باشیم و این موضوع باعث می شود که از خودواقعی مان فاصله بگیریم .و باعث می شود که بخاطر راضی نگه داشتن دیگران سختی های زیادی را تحمل کنیم و یا حتی درد بکشیم .می خواهیم یاد بگیریم که راز شادی درونی چیست و شادی را به زندگی مان دعوت کنیم .

 

شما همانطور که هستید ارزشمند ودوست داشتنی هستید . مهم این است که خودتان ،خودتان را درک کنید و از بودن در کنار خودتان لذت ببرید و کارهایی را انجام دهید که خودتان دوست دارید و احساس خوب به شما دست می دهد . هیچ کس در این دنیا نمی تواند احساسات دیگری را درک کند و همانطوری که هیچ کس نمی تواهند جای دیگری نفس بکشد ما فقط وانمود می کنیم که دیگران را درک می کنیم .

هر انسانی منحصر به فرد آفریده شده است . یعنی جهانی مستقل با خواسته ها احساس ها شادی ها و هیجانات مخصوص به خودش که در هیچ فرد دیگری یافت نمی شود  . سعی کنید خودتان را همانگونه که هستید بپذیرید ودوست داشته باشید . تنها در اینصورت هست که می توانید شادی عمیق را تجربه کنید و خوشحال باشید .

هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید .

یکی از کارهایی که به شدت به شادی ما آسیب می رساند مقایسه کردن خودمان با دیگران می باشد . به جای مقایسه کردن خود با دیگران بیاییم خودمان را با دیروز خودمان مقایسه کنیم.

هر کدام از ما در یکسری شرایطی که از اختیارمان خارج بوده است به دنیا آمده ایم یک نفر در خانواده ثروتمند به دنیا آمده و فردی دیگر در خانواده ای فقیر و اینها مواردی بوده است که به انتخاب خود ما نبوده است . بنابراین مقایسه کردن خود با دیگران چیزی به ما اضافه نمی کند تنها چیز ارزشمندی که در این میان گم می شود رازشادی  درونی و خوشحالی ماست .

 

بیل گیتس : اگر فقیر به دنیا بیایی تقصیر تو نیست ولی اگر فقیر از دنیا بروی تقصیر خودت است .

 

 

از همین الان تصمیم بگیر که انسان شادی باشی

چگونه می توانم شاد باشم در حالی که وضع خانواده ام طوری هست که شاد نیستم؟ شادی یک انتخاب هست وتو تصمیم می گیری که در این لحظه شاد باشی . بعضی از افراد فکر می کنند شادی نعمتی است که خدا فقط به عده ای داده است اما در واقع اینطور نیست و تو خودت می توانی شاد بودن را به عنوان یک گزینه انتخاب گنی . افرادی که غم و اندوه زیادی در زندگی دارند آنها به شکست های زندگی شان چسبیده اند و ناراحتی ها را رها نمی کنند و همچنان در گذشته زندگی می کنند . تحقیقات نشان می دهد که میزان مشکلات و ناراحتی های افراد شاد و افسرده یکی هست وفقط انتخاب در نوع نگرش و دیدگاه آنهاست که باعث می شود آینده های متفاوتی خلق کنند . تصمیم بگیرید که شاد باشید این بزرگترین و بهترین کاری است که می توانید در حق خودتان  و دیگران انجام دهید . این یکی از رازهای شادی درونی می باشد .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  راز سحرخیز شدن چیست ؟

 

کمال گرایی را کنار بگذارید .

لطفا کمال گرایی  را در زندگی کنار بگذارید . زیرا این بزرگترین کابوس بشر می باشد . چرا فکر می کنید باید همه چیز کامل باشد تا به نقطه ایده آل برسد ؟ یادتان باشد هیچ کس کامل آفریده نشده . انسان وقتی به دنیا می آید یک ورزن خام و نیمه کارست و خدا در این دنیا بهش فرصت می دهد تا بتواند از توانایی ها و مهارت هایش استفاده کند و به سمت کمال حرکت کند و از پیشرفت خودش لذت ببرد . اگر به جای کمال گرایی خود را به سمت پیشرفت درزندگی سوق دهیم در اینصورت به راز شادی  درونی و واقعی پی می بریم .

 

خودتان را باور کنید .

وقتی خودت و توانایی هایت را باورداشته باشی اجازه نمی دهی که هیچ کس ارزش شما را از بین ببرد . چون از گنج درونتان آگاه هستید باور به توانایی های وجودمان به ما قدرت حرکت می دهد تا بتوانیم زودتر به آرزوهایمان برسیم . یکی از راههایی که می توانیم به راز شادی درونی پی بریم باور کردن خودمان می باشد .

 

وقتی خودمان را باور داشته باشیم و چراغ امید را در قلب مان روشن نگه داریم بدون شک حتی از میان تاریک ترین مکان ها هم راه پیروزی خود را پیدا می کنیم چون امید و باور درونی نمی گذارد که از آرزوهایمان دست برداریم .

 

شاید یکی از جواب های محکمی که  در جواب این سوال که چگونه شادباشم می توانیم به خودمان بدهیم این است که وقتی خودمان را باور داشته باشیم می توانیم آرزوهایمان را دنبال کنیم و شاد باشیم . انسان هایی که توانمند هستند و به خودشان باور دارند در طول مسیر زندگی افراد زیادی را باخود همراه می کنند . یادتان باشد . آنچه که بیشترین اهمیت را دارد باور شما نسبت به خودتان و جهان اطراف شما می باشد .

 

مسیر یادگیری را همواره دنبال کنید و پیشرفت کنید .

جهان همیشه در حال رشد و پیشرفت می باشد اگر به گذشته بچسبیم همچنان نی توانیم از دیدن حقایق بهره مند شویم . یکی از راز و رمز های شاد بودن خودمان و دیگران همراه شدن با تغییرات و همواره در مسیر یادگیری قرار گرفتن می باشد .

تصور کنید ما در قایقی قرار داریم و در رودخانه زمان در حال حرکت هستیم وقتی به گذشته خود می چسبیم مثل این می ماند که با قلاب دستانمان را دور یک شاخه خشک درخت گره زده ایم و می خواهیم قایق را از حرکت نگه داریم زور و فشار موج های رودخانه جاری ما را به سمت حرکت وا می دارد . و در نهایت رودخانه ما را با خود می برد و تنها چیزی که نصیب ما می شود انگشتان زخمی  می باشد که محکم به درخت چسبانده بودیم . اما اگر به جای گرفتن آن شاخه خشک با جریان رودخانه حرکت کرده بودیم فرصت های بیشماری را که در مسیر برایمان پیش می آمد می توانستیم ببینیم وحتی از قایق های دیگر لذت می بردیم . پس اگر یاد بگیریم که در جریان رودخانه حرکت کنیم و دیدگاهمان را تغییر بدهیم بنابراین از موانعی که در زندگی برایمان پیش می آید نه تنها ناراحت نمی شویم بلکه سعی می کنیم راه حل مفیدی برای آن پیدا کنیم . مخصوصا زمانی که چیزهای تازه ای یاد می گیریم .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  ناامیدی در زندگی بزرگترین گناه می باشد

از اما و اگر ها دوری کنید.

زندگی ایستگاهی است که فرصت های بیشماری در آن قرار ذارد اگر در ایستگاه زندگی بنشینیم و در مورد اتوبوس های حرکت کرده صحبت کنیم حالمان بد می شود و چیزی عوض نمی شود .در طول سفر زندگی ایستگاههای بیشماری جلوی پای ما توقف میکنند پس بهترین روش این است که با فرصت هایی که به نوعی از دست داده ایم خداحافطی کنیم و به روزهای تازه سرشار از موفقیت فکر کنیم . یادتان باشد ممکن است شادی در پس همین فرصت های از دست رفته گم شده باشد .

این شما هستید که ارزش های زندگیتان را تعیین می کنید .

جهانی که خدا آفریده و ما در آن زندگی میکنیم سرشار از چیز های بسیار خوب و ارزشمند می باشد این ما هستیم که روی ارزشمندی ها درجه های متفاوتی قرار می دهیم ممکن است چیزی از نظر شما بی ارزش باشد اما از نظر بقیه بسیار ارزشمند جلوه دهد . یا بر عکس .  و این ارزش گذاری ها بستگی به نوع نگاه شما  و نوع دیدگاهتان در زندگی دارد .

 

اگر چیزی برای شما ارزشمند است و آن را دوست دارید به نظرات دیگران اهمیت ندهید .

 

اگر با فکر و معیارهای دیگران ارزشمندی چیزها را تعیین کنیم هیچ گاه از زندگی لذت نمی بریم

 

سعی کنید خنده را آسان بگیرید و تمرین کنید تا راحت بخندید .

مستقیم ترین جاده و راحت ترین جاده برای رسیدن به شادی خندیدن است تکنیک خندیدن بسیار ساده و در عین حال سخت می باشد زیرا کسی که همیشه با غم و غصه زندگی کرده است باید تمرین های زیادی داشته باشد و هر روز تمرین کند تا بتواند خندیدن و شادی را جایگرین کند . یادتان باشد گاهی در مسیر زندگی خودتان را گم می کنید و حتی ممکن است از مسیر اصلی خارج شوید .سعی کنید برای خندیدن قید و شرط تعین نکنید اگر می خواهید  به راز شادی درونی پی ببرید و شادی  به راحتی در زندگی تان جاری باشد باید خندیدن را به ساده ترین کار جهان تبدیل کنید .

برای این کار قوی ترین تمرین این است که هر کسی را که می بینید به او لبخند بزنید . صبح به محض بیدار شدن به خودتان لبخند بزنید، یک پرنده را می بینید لبخند بزنید ، وقتی بشقاب غذایتان را می بینید لبخند بزنید ، وقتی خودتان را در آینه  می بینید لبخند بزنید و اجازه بدهید تا این نور ابدی در زندگی تان جاری شود .

سپاسگزاری کنید

سپاسگزاری باعث می شود تا اطراف خود را مثل نوری که در دل تاریکی می باشد روشن کنید و این نور پر برکت نه تنها شامل خودتان می شود بلکه هر کسی که در انحصار شما قرار دارد در بر می گیرد . با سپاسگزاری یاد می گیرید که نعمت ها و دارایی های اطرافتان را ببینید و از بودن آنها لذت می برید . و همچنین سپاسگزاری باعث می شود تا به روی شادی لبخند بزنید برای این کار تنها کافی است که روزی چند دقیقه اول صبح زمان بگذارید و ده تا از نعمت هایی که خدا بهتون داده  را بنویسید .

 

شادی و شاد بودن کلید ثروت  و خوشبختی می باشد .

وقتی شاد هستیم جسممان سالم و روحمان در سلامت کامل به سر می برد و ذهنمان باز است و ایده های پولساز و ثروت آفرین به سمتمان می آید و از زندگی بیشترین لذت را می بریم . یادمان باشد خدا شادی را دوست می دارد و با شادی هماهنگ است . این است راز شادی درونی

 

خداوند انسان های شاد را بیشتر دوست دارد .

ممنونم از شما دوست عزیز که تا انتهای مقاله همراه  من بودین و زمان گذاشتید و به رشد خود اهمیت دادین  اگر این مقاله برایتان مفید بود نطر ارزشمند خودتان را زیر همین مقاله بنویسید .

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X