عزت نفس چیه وچگونه آن را تقویت کنم؟ - عزت نفس در خانواده
0
۰ تومان
0
عزت نفس چیه وچگونه آن را تقویت کنم؟

 

در مورد ناشناخه های جهان همیشه سوالات زیادی وجود دارد اما عزت نفس را می توان گفت نزدیک ترین غریبه ای که هیچ گاه نتوانستیم آن را به خوبی بشناسیم ، یعنی خودمان

با این حساب بعضی افراد را می بینیم که می گویند دیگران را به خوبی می شناسند ، وقتی این افراد را می بینم واقعا خنده ام می گیرد که آیا خودت را به خوبی می شناسی ؟

در این مقاله قصد داریم  به مهمترین قسمت وجودمان بپردازیم . بخشی که اگر خوب تقویت نشود ما را از مسیر رسیدن به آرزوهایمان و یک زندگی شیرین دور می کند . بله آن عزت نفس می باشد .

 

عزت نفس چه معنا و مفهومی دارد ؟

به طور کلی عزت نفس  یعنی احساس ارزشمندی و دوست داشتن خود ، عزت نفس یعنی احساسی که هر انسانی از درون به خودش دارد . در واقع در گفتگوهای درونی که با خود داریم به این پرسش ها جواب می دهیم که :

آیا من خودم را انسان ارزشمندی می دانم ؟

آیا خودم را دوست دارم ؟

آیا از فکر کردن به خودم احساس خوبی دارم ؟

آیا خودم را لایق موفقیت می دانم ؟

آیا به توانایی هایم ایمان دارم ؟

آیا احساس می کنم که کارهایم را به خوبی انجام می دهم ؟

 

اگر دقت کنیم متوجه می شویم که عزت نفس در مسیر خودشناسی قرار دارد . چون پاسخ به سوالات بالا بر می گردد به شناختن خود و به اندازه ی  ارزشی که برای خود می گذارید که سوالات بالا را پاسخ دهید، عزت نفس واقعی شما را نشان می دهد .

عزت نفس و اعتماد به نفس چه فرقی با هم  دارند ؟

در بسیاری از مقاله ها و سخنرانی ها می شنویم که عزت نفس و اعتماد به نفس تقریبا یکی هستند و تفاوت زیادی ندارند ، در حالی که اینطور نیست .اعتماد به نفس میوه درخت عزت نفس می باشد . اما در اینجا به دو نکته مهم و اساسی اشاره می کنم.

نکته اول اینکه : ارزشمندی کلیدواژه عزت نفس می باشد .

در این مورد مثالی می زنیم :

فرض کنید فردی که اصلا از درون احساس ارزشمندی ندارد به عنوان مدیر یک بخش انتخاب شده است او به جای این که از توانایی هایش برای بهبود کارو گسترش آن استفاده کند تلاش می کند که انرزی درونی خود را صرف خلا درونی کند . شاید شما هم نمونه های چنین مدیرانی را دیده باشید . مدیرانی که با خشونت و سخت گرفتن و بازخواست اعضای تیمشان می خواهند قدرت خود را ننشان بدهند چون می ترسند که دیگران برای آنها ارزشی قایل نشوند .

 

نکته دوم : اعتماد به نفس موضوعی کلی نیست

ما نمی تونیم بگوییم که من اعتماد به نفس بالایی دارم چون این یک موضوع کلی می باشد . باید بگوییم که مثلا من اعتماد به نفس در طراحی یانقاشی دارم ، یا مثلا من اعتماد به نفس در مدیریت دارم .  مهم نیست در چه موضوعی اعتماد به نفس داشته یاشید ولی مهم است که باید یک هدف خاص را دنبال کند و واضح و شفاف بیان شود .

 

اما عزت نفس اینگونه نیست و یک ویزگی مهم هست که همه انسان ها باید ان را تقویت کنند ، در غیر اینصورت خود را به نابودی می کشانند . تنها افرادی از زندگی یشترین لذت را می برند که عزت نفس بالایی دارند چون هیچ دری به رویشان بسته نیست و هیچ مشکلی برایشان غیر قابل حل شدن نیست .

 

می توان اینگونه تعریف کرد که افرادی که با کمبود عزت نفس مواجه هستند نه تنها خودشان بلکه اطرافیانشان را هم تحت فشارهای روحی قرار می دهند .

 

برایان تریسی  می گوید : ارتباطی مستقیم بین میزان عزت نفس شما و سلامت شخصیتان وجود دارد . هر چه بیشتر خود را دوست داشته باشید و به خودتان احترام بگذارید بیشتر بقیه مردم را دوست خواهید داشت و به آن ها احترام می گذارید .

کمبود عزت نفس باعث چه مشکلاتی در زندگی می شود ؟

می توانیم بگوییم که نود در صد مشکلاتی که در جامعه وجود دارد به علت کمبود عزت نفس می باشد ، زیرا وقتی فرد احساس حقارت و ناتوانی را در خود ایجاد می کند سر و کله مشکلات ایجاد می شود .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  راز سحرخیز شدن چیست ؟

 

ضعف در تصمیم گیری

کمبود عزت نفس باعث می شود که ما نظر فکر و شیوه نگاه دیگران را به نگاه و فکر خود ترجیح دهیم و مقدم بشماریم و کم کم کار به جایی می رسد که قدرت تصمیم گیری را از دست می دهیم . و دیگران به جای ما تصمیم می گیرند .

 

افراط و تفریط در انتقاد پذیری

وقتی احساس ارزشمند بودن نداشته باشیم نمی توانیم در مورد نقدهای دیگران انعطاف داشته باشیم . مثلا کسی که با نیت بهتر شدن زندگیمان از ما انتقادی می کند آن را نوعی توهین می دانیم و سریع واکنش نشان می دهیم و یا این که نمی توانیم از کار خود به خوبی دفاع کنیم و باعث می شود تا نجواهای منفی درونی از درون ما را تخریب کند .

 

مقایسه خود با دیگران

مقایسه کردن به خودی خود چیز بدی نیست و یکی از ویزگی های انسان بودن می باشد . اما این که مقایسه درست انجام دهیم یا غلط بسیار مهم است . اگر دوستی یا آشنایی را می بینید که پیشرفت آن را با خود مقایسه می کنید و باعث می شود که ناراحت شوید ، در واقع مقایسه غلط صورت گرفته است شما فقط می توانید خودتان را با دیروز خودتان مقایسه کنید .

 

بیل گیتس : هرگز خودت را با کسی مقایسه نکن چون در آن صورت به خودت توهین کرده ای .

 

به منظره روشن آینده سلام کنیم

آینده ما روشن و چراغانی باشد یا سوت و کور و تاریک باشد به شما بستگی دارد . هیچ کس جز خودمان نمی تواند به این پرسش پاسخ دهد چون هر قدمی کوچکی که بر می داریم نقش بزرگی در زندگیمان بر جای می گذاریم .

نظر شما چیه ؟

آیا از درون خود را انسان ارزشمندی می بینیند ؟ اگر قرار باشد به خودتان نمره اررزشمندی بدهید چه نمره ای می دهید ؟ انسان های زیادی اطراف ما هستند که فقط زنده هستند و نفس می کشند اما هیچ احساس ارزشمندی در وجود خود احساس نمی کنند . آنها مشکل کمبود عزت نفس دارند  ، زیرا کسی که برای خودش ارزش قایل شود از توانایی ها و مهارت هایش به بهترین شکل استفاده می کند وآنها را هدر نمی دهد .

 

آنتونی رابینز : انسان های بسیاری در این دنیا وجود دارند که از استعدادها شایستگی ها توانایی ها و مهارت های چشمگیری برخوردار هستند ولی چون خودباوری و آگاهی کافی ندارند نمی توانند کامیاب شوند و به خواسته ها و اهداف خود برسند .

 

ناپدید شدن استعدادها و کوچک ماندن مهارت ها

همه انسان ها با مهارت و اسعداد خاص و منحصر به فردی خلق شده اند و هیچ کس نیست که بدون استعداد ذاتی به دنیا آمده باشد فقط باید آن را کشف کرد و در مسیر رشد و شکوفایی آن قرار گرفت . این استعدادهای درخشان که هدیه خداوند به ما می باشد توسط ابزاری شکوفا می شود که آن ابزار عزت نفس می باشد . در حقیقت رابطه مستقیمی بین میزان عزت نفس شما واستعداد های درونی تان وجود دارد . به این ترتیب که هر چقدر عزت نفس شما قوی تر باشد استعدادهای شما هم قوی تر خودش را نشان می دهد . وقتی نزد خودتان عزیز باشید بعد از هر زمین خوردن سریع بلند می شوید و دوباره به راهتان ادامه می دهید .

 

دور شدن از زندگی آزوهایمان

یکی دیگر از چیزهایی که در اثر کمبود عزت نفس از دست می دهیم دور شدن از مسیر آرزوهایمان می باشد . قطعا شما هم در اطراف خود افرادی را دیده اید که به سر و وضع خود اهمیت نمی دهند و دکمه زندگی خودشان را خاموش کرده اند و برای خود ارزشی قایل نیستند چنین افرادی ارزشمندی خودشان را از یاد برده اند .  آنها فراموش کردند که چقدر مهم و تاثیر گذار هستند چون اطراف خود را با چیزهای بی ارزش پر کرده اند در نتیجه فکر می کنند حقیقت زندگی شان همان چیزهای بی ارزشی هست که می بیننند .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  راز شادی درونی چیست وچگونه شاد باشم ؟

الگوهای ارزشمند زندگی خود را بشناسید

قبل از اینکه به سراغ راه های افزایش عزت نفس بپردازیم از شما می خواهم که ارزش های خود را شناسایی کنید .

همه ما علاقه خاصی به چیزهای متفاوتی در زندگی داریم . چیزی که برای من ارزشمند هست ممکن است برای شما بی ارزش باشد مثلا دونفر را درنظر بگیرید که یکی از آنها علاقه زیادی به نقاشی دارد و دیگری به عکاسی علاقه دارد برای کسی که نقاش است عکاسی کار چندان جالب و با ارزشی نیست و همین طور برعکس برای کسی که عکاس است نقاشی کار چنان با ارزش و سودمندی نیست .چون در الگوهای ارزشی او عکاسی جایگاه بالایی دارد . بخاطر همین مقایسه کردن خود با دیگران کار بیهوده ای می باشد . پس مهمترین کار این است که الگوهای با ارزش خوتان را پیدا کنید .

 

چگونه الگوهای ارزشی خودمان را پیدا کنیم ؟

یک برگه کاغذ بردارید و روی آن چیزهایی که برایتان ارزشمند هستند را بنویسید و بعد از نوشتن فهرست تان کمی فکر کنید و آنها را طبق اولویت شان مرتب کنید . یادتان باشد مشخص کردن ارزش ها مهمترین قدم در زندگی تان می باشد .

چه چیزهایی باعث افزایش عزت نفس می شود ؟

درسته که تقویت عزت نفس ، حلال تمام مشکلات نیست ، اما نقش بسیار پر رنگ و اساسی در موفقیت برای ما ایجاد می کند . تحقیقات نشان می دهد افرادی که با ارزش های درونی خود زندگی می کنند دیرتر از افراد عادی پیر می شوند . علاوه بر آن داشتن احساس درونی به ما کمک می کند تا نمی تونم را جایگزین کلمه می توانم کنم و و این یعنی رشد و اعتماد به خود و اهمیت دادن به خود ، پس زمان گذاشتن و تلاش برای تقویت عزت نفس کاری بسیار ارزشمند می باشد که به موفقیت و آینده شما کمک می کند .

 

راهکار اول : گفتگوهای درونی تان را کاملا بشناسید .

همه ما گفتگوهای درونی داریم و با خودمان حرف می زنیم این گفتگوهای درونی بسیار مهم هستند . کمی فکر کنید و ببینیند با خودتان چگونه صحبت می کنید آیا گفتگوهای درونی تان مثبت است یا منفی ؟

گفتگوهای ما با خودمان را می توان به سه دسته تقسیم کرد .

 • گفتگو از درون خودمان
 •  گفتگو در کنار خودمان
 • گفتگو در مقابل خودمان

 

در مورد اول یعنی گفتگو از درون خودمان در واقع خودمان اول شخص مفرد هستیم و با خودمان صحبت می کنیم مثلا داریم با خودمان می گوییم که باید برم فلان جا این کار انجام بدهم ، این اینجا چکار می کنه ؟ و از درون خودمان به دنیا نگاه می کنیم .

 

در مورد دوم یعنی گفتگو در کنار خودمان اینجا در مقام دوم شخص هستیم و از بیرون موقعیت ها را تحلیل می کنیم و با خود همفکری می کنیم مثلا می گوییم تو باید این کار انجام بدهی یا این شغل را شروع کنی خیلی بهت کمک می کنه  یا اینقدر فست فود نخور برای بدنت ضرر داره .

 

و در مورد سوم یعنی گفتگو در مقابل خودمان در واقع به مانعی برای خودمان تبدیل می شویم .در این حالت خودمان را هی سرزنش می کنیم و به خود بد و بیراه می گوییم .

چگونه با وجود گفتگوهای درونی عزت نفس خود را افزایش دهم ؟

۱-همیشه یادتان باشد شما بهترین دوست خود هستید و هیچ کس جز خودتان نمی تواند به شما کمک کند تا گفتگوهای درونی تان را کنترل کنید .

 

۲-هرگز وتحت هیچ شرایطی به خودتان بد  و بیراه نگویید اولین کسی که نباید در مقابلش تحقیر شوید خودتان هستید.

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  ناامیدی در زندگی بزرگترین گناه می باشد

 

۳-در گفتگوهای درونی با خودتان صادق باشید مثلا اگر کار اشتباهی انجام داده اید خودتان را گول نزنید و بگویید این که چیزی نیست ، در عوض به خودتان بگویید عزیزم می دونم اشتباه کردی ولی من مطمعنم از پسش برمیای و می تونی جبران کنی  به همین سادگی .

 

با گام های کوچک و پیوسته قدمهای بزرگ برای عزتنفس تان بردارید .

 

آلبرت انیشتن : تنها چیز ارزشمند واقعی احساس درونی است .

راهکار دوم افزایش عزت نفس :

یکی از روش های افزایش عزت نفس قرار دادن خود در موقعیت آینده می باشد . مثلا تصور کنید که فردا قرار هست حرف مهمی به رییس تان یا پدرتان بزنید و چون واکنش طرف مقابل را نمی دانید بنابراین ممکن است استرس بگیرید یا عصبانی شوید پس قبل از صحبت کردن چند بار صدای خودتان را ضبط کنید و از دیدگاه طرف مقابل صدای خود را گوش دهید اگر صدایتان لرزش یا ضعفی دارد انقدر این کار را تکرار کنید تا تبدیل به صدای قدرتمند شود و بتوانید قدرتمندانه صحبت کنید و ابراز وجود کنید .

 

راهکار سوم : وانمود کنید که دارای عزت نفس بالایی هستید

بعضی مواقع ممکن است ناراحت باشید اما وقتی فردی از شما می پرسد ناراحتید شما در جواب می گویید : نه ناراحت نیستم  . در واقع وانمود می کنید که ناراحت نیستید . و اگر این کار را چندین مرتبه تکرار کنیم تبدیل به ملکه در ذهنمان می شود و باور می کنیم و باور کردن آغاز انقلابی جدید در جسم و روح ما است . و این افکارمان هست که وضعیت جسم مان را مشخص می کند .

 

اپیکور فیلسوف یونانی : بزرگترین ثروت ، عزت نفس و بزرگترین میوه آن ، استقلال است .

 

راهکار چهارم : از زبان بدنتان استفاده کنید .

شاید برایتان جالب باشد که بیش از ۵۰ در صدپیام های ما از طریق زبان بدن منتقل می شود بنابراین شما می توانید حس ارزشممندی خود را بدون گفتن حتی یک کلمه و با زبان بدنتان نشان دهید .

۱-قوز نکنید

در هنگام نشستن سعی کنید قوز ننشینید و موقع راه رفتن قوز نکنید و با شانه های صاف و سرتان را بالا بگیرید و راست بایستید .

 

۲-دست به سینه نباشید .

بعضی از افراد در هر جایی که هستند حالت دست به سینه هستند و این معنی خوبی ندارد دست به سینه بودن نشان می دهد که من اضطراب دارم و نگران هستم و برای این گه آن را از دیگران پنهان کنم دست هایم را به هم گره می زنم پیشنهاد می کنم دست به سینه جلوی دیگران قرار نگیرید .

۳-با فاصله از دیگران قدم برندارید .

شاید شما هم دیده باشید افرادی که به هنگام راه رفتن با دیگران با فاصله از آنها حرکت می کنند چنین رفتاری این پیام را می دهد که من آنقدرها هم مهم نیستم که در جمع شما باشم و خودم را ارزشمند نمی دانم پس یادمان باشد موقع راه رفتن با دیگران در کنار همدیگر حرکت کنیم و سر و شانه هایتان صاف باشد و به خودتان بگویید که من ارزشمندم من اعتماد به نفس دارم و من لیاقت در کنار چنین ادم هایی را دارم و سعی کنید محکم قدم بردارید این کار به شما احساس بهتری می دهد .

 

تماسی بین دو جهان

جهان درون ما با جهان بیرون ما با هم در ارتباط هستند به همین دلیل احساس ارزشمند بودن درونی یا همان عزت نفس موضوعی بسیار مهم می باشد . چون کسانی که برای ارزشمندی وجودشان زمان می گذارند آن حقیقت را باور می کنند و با رفتارهایی که در اثر این باور از خودشان نشان می دهند باعث ایجاد تغییرات باور نکردنی در پیرامون اطرافشان می شود . بزرگترین نیاز ما قبل از موفق شدن ارزشمند شدن است

به قول انیشتن : سعی نکن انسانی موفق شوی بلکه سعی کن انسانی ارزشمند شوی

 

 

 

 

 

10 Comments

 • حسن

  ,
  ۱۴۰۰-۰۵-۱۶ @ ۲:۲۶ ق٫ظ

  سلام و درود
  به نکات بسیار ارزشمند و مهمی در این مقاله اشاره شده.
  که جای بسی تامل داره
  سپاس از وجود ارزشمند شما خانم رحیمی
  که با اشتراک گذاری مطالب مفید و اثرگذارتون باعث بالا رفتن سطح آگاهی و رشد دیگران میشوید.
  با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما و دیگر عزیران

  • زهرا رحیمی

   ,
   ۱۴۰۰-۰۵-۱۷ @ ۵:۵۳ ق٫ظ

   درود بر شما دوست ارزشمندم خدا رو شکر که این مقاله تونسته به شما کمک کنه و ممنونم از اینکه نظر زیبای خود را با ما به اشتراک گذاشتید

 • الهام

  ,
  ۱۴۰۰-۰۵-۱۶ @ ۱۰:۵۹ ب٫ظ

  مطالعه کردم مفید بود

  • زهرا رحیمی

   ,
   ۱۴۰۰-۰۵-۱۷ @ ۵:۵۲ ق٫ظ

   خدا رو شکر

 • نرگس مددیان

  ,
  ۱۴۰۰-۰۵-۱۶ @ ۱۱:۴۹ ب٫ظ

  سلام خدمت خانم رحیمی عزیز و تشکر ویژه بابت مطلب پرمحتوا وارزشمندی که در اختیار می گذاشتید من همیشه اعتماد به نفس بالایی داشتم ودارم اما چند سالی هست فهمیدم تا عزت نفسم رو بالا نبرم نمیتونم به‌موفقیتهای بیشتر برسم وقتی رو عزت نفسمون کار می کنیم حالِ بهتری داریم نتیجه های بهتری می گیریم واز الحظه لحظه زندگیمون لذت میبریم … واز همه مهمتر احساس ارزشمند بودنه که مث یه اهرم مارو کمک میکنه

  • زهرا رحیمی

   ,
   ۱۴۰۰-۰۵-۱۷ @ ۵:۴۹ ق٫ظ

   درود بر شما ممنونم از توضیحات خوب و تجربه زیبایی که با ما به اشتراک گذاشتید موفق و سربلند باشید .

 • رحاب مالكي

  ,
  ۱۴۰۰-۰۵-۱۷ @ ۲:۴۹ ق٫ظ

  خیلی عالی وآموزنده

  • زهرا رحیمی

   ,
   ۱۴۰۰-۰۵-۱۷ @ ۵:۵۱ ق٫ظ

   ممنونم از توجه شما و چقدر خوبه که به رشد خود اهمیت میدین

 • محمد رضا غفاری

  ,
  ۱۴۰۰-۰۵-۱۷ @ ۱۰:۵۰ ق٫ظ

  باعرض سلام خدمت سرکارخانم رحیمی
  مقاله بسیار زیباوکاربردی وجالبی بود. وموشکافانه فرق عزت نفس واعتمادنفس روبیان کرده بودید.
  ممنونم که به رشد وتحول فردی اهتمام می ورزید.
  امیدوارم که روزبروزخداوندبرتوفیقات شمابیافزاید.

  • زهرا رحیمی

   ,
   ۱۴۰۰-۰۵-۲۰ @ ۰:۰۰ ق٫ظ

   درود بر شما آقای غفاری سپاسگزارم از اینکه نظر ارزشمند خودتون را برای دوستان مطرح کردید واز دعای خیرتان ممنونم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X