نقش شکرگزاری در موفقیت چیست - عزت نفس در خانواده
0
۰ تومان
0
نقش شکرگزاری در موفقیت چیست

نقش شکرگزاری در زندگی همه ما به صورت کاملا واضح و روشن ایجاد شده است ولی فقط کسانی می توانند از این نیروی قدرتمند بهره مند شوند که شاگرد زرنگ خداوند باشند و از این تکنیک در تمام لحظات زندگی خود استفاده کنند .

درست در مقابل دیدگان ما ،سیلی عظیم از شگفتی های جهان هستی و کاینات ، از موجودات کف اقیانوس ها گرفته تا انسان همه سرشار از معجزه های زیادی هستند که اگر فکر کنیم هنوز نمی توانیم درک کنیم که چگونه این هستی بدون کوچکترین خطا و اشتباهی می چرخد .

با این حساب زندگی همه ما یک معجزه ایست در میان تمام معجزه های دیگر . در واقع می توان گفت زندگی بهشت زمینی می باشد . با این حال بسیاری از مردم زندگی شان هیچ شباهتی به بهشت ندارد یعنی به سمت موفقیت حرکت می کنند و قدم های سریع و تند بر می دارند اما برعکس این قدم ها اسباب زحمت و خستگی و استراحت آنها می شود .

به نظر شما چرا بعضی از افراد با وجود تلاش های ی وقفه خودبه نتیجه نمی رسند ؟

در واقع ما مسیر راه را گم کرده ایم . مسیری که بسیار آسان و راحت ما را به خواسته هایمان می رساند . بله درسته نقشه راه ما شکرگزاری هست . اگر احساس می کنید زندگیتان آنطوری که می خواهید جلو نمی رود تا آخر این مقاله همراه ما باشید .

 

ویلیام آرثر وارد، نویسنده می گوید :

خداوند امروز ۸۶۴۰۰ثانیه را به شما هدیه داده است آیا یک ثانیه از این زمان را برای شکرگزاری کردن از خودش استفاده کرده اید .

نقش شکرگزاری در زندگی و عادت کردن به آن چه تاثیراتی دارد؟

عادت ها، بخش بسیار زیادی از زندگی ما را تشکیل می دهد . بخشی از این عادت ها مثبت و تعداد قابل توجهی از عادت های ما منفی هستند . حالا می خواهیم یاد بگیریم که وقتی سپاسگزاری کردن را به عنوان یک عادت در وجودمان رشد می دهیم چه تغیییراتی در زندگی ایجاد می شود .

 • سپاسگزاری کردن باعث می شود که توجهمان به سمت خوبی ها و نعمت هایی که داریم برود .
 • شاخ و شونه کشیدن برای افکار منفی که هر دفعه با یک ترفندی وارد ذهن ما می شوند دل شیر می خواهد و سپاسگزاری کردن این شجاعت را د روجودمان ایجاد می کند که بتوانیم با افکار منفی مقابه کنیم .
 • با سپاسگزاری به آهنربای جذب پول و ثروت تبدیل می شویم .

ثروت و پول در زندگی همه ما وجود دارد ولی اینکه چرا بعضی افراد ثروتمند و بعضی دیگر فقیر هستند بر می گردد به توانایی ما در هدایت کردن آن نعمت ها و جاری کردن برکت در زندگی مان .

 • شکرگزاری کردن مسیر ورود به ثروت را در زندگی مان هموار و روشن می کند .
 • نیروی شکرگزاری باعث می شود که ما فردی خوش بین و خوش خیال شویم .

افراد موفق ، خوشبین هایی دیوانه هستند که فکر می کنند می توانند پس از هر بار زمین خوردن دوباره از جایشان بلند شوند و به راهشان ادامه دهند .

البته انسان های بسیاری ثابت کردند که این خوشبینی باعث هموار شدن مسیر موفقیت می شود . عادت به شکرگزاری نیروی قدرتمند خوش بینی را در ما تقویت می کند .

 • آرامش از دست رفته به زندگی مان باز می گردد .
 • وقتی در زندگی مان مدام به چیزهای منفی فکر کنیم جز پریشان حالی و ترس چیزی برایمان باقی نمی ماند . با شکرگزاری کردن دست دلمان را باز می کنیم و آرامش عمیق را به زندگی خود دعوت می کنیم .
 • راهی برای پیدا کردن به رویاهایمان پیدا می کنیم .
 • زندگی کردن بدون داشتن یک رویا یا هدفی قدرتمند برای روزها و سال های آینده مارا با فردی تبدیل می کند که فقط زنده است اما زندگی نمی کند ، نفس می کشد اما از گذراندن روزهای زندگی اش لذت نمی برد . شکرگزاری کردن قدرتی را در وجودمان بیدار می کند که می تواندیم به رویاهایمان در کمترین زمان ممکن برسیم .
 • چشم دلمان باز می شود و فرصت ها و ایده های ناب و تازه را می بینیم .
همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  آیا قانون ارتعاش درست عمل می کند ؟

زندگی کردن بدون سپاسگزاری مانند انسانی می ماند که چشم ندارد و یا ماشینی که موتور ندارد . انسان بدون چشم چگونه می خواهد راه برود ؟ و ماشین بدون موتور چگونه می خواهد حرکت کند ؟ گاهی وقتها فرصت های نابی در کنارمان هست که از آنها غافل هستیم در صورتی که اگر عادت به شکرگزاری داشته باشیم و شکرگزار نعمت های خداوند باشیم می توانیم آن فرصت ها و ایده های ناب اطرافمان را ببینیم و روشنایی را وارد زندگی خود کنیم.

 

چرا برای موفقیت به شکرگزاری نیاز داریم ؟

در حالت عادی ذهن ما منفی باف است یعنی ذهن مدام در حال بررسی شرایط اطراف خود هست و چون گرایش ذهن به سمت چیزهای منفی بیشتر است اول از همه نداشته ها را می بیند و کوچکترین مشکلات را به شکل بزرگ برایمان جلوه می دهد.البته نباید نقش خلاقیت ذهن و کشف چیزهای منفی توسط ذهن را نادیده گرفت مثلا وقتی در مورد چیزهایی که اکنون در زندگی نداریم صحبت می کنیم ، یا در مورد ترافیک ، گرانی و صف های طولانی و یا گرد و غبار ، معطلی و….گله و شکایت می کنیم ناآگاهانه در حال تیره و تار کردن زندگی مان با کمک نیروهای منفی هستیم .

وقتی شروع به بازی کردن نقش شکرگزاری می کنیم به شکلی آگاهانه در این روند دست می بریم و ذهن خود را آگاهانه به سمت مثبت هدایت می کنیم . همین اقدام ساده تغییری بزرگ در زندگی مان ایجاد می کند . می خواهم از شما سوال بپرسم که آیا ما تا چه اندازه برای شمردن نعمت ها در اطرافمان خلاقیت داریم ؟ آیا تلاش می کنید که موقعیت های منفی را به شکلی دیگر تعبیر کنید ؟اصلا امیدی به چیزهای خوب در زندگی دارید یا این که مدت هاست دست از تلاش برای یک زندگی بهتر برداشته اید ؟

شکرگزاری کردن امیدی تازه و بسیار قدرتمند برای پیداکردن ستاره های کوچک زندگی در اختیارمان قرار می دهد و ما باکمک همین ستاره های کوچک قدم به قدم مسیر پیش روی خودمان را روشن می کنیم به همین دلیل سپاسگزاری کردن و موفقیت به یکدیگر گره خورده است .

آیا نقش شکرگزاری به پیوستگی موفقیت ما کمک می کند ؟

همه انسان ها می توانند کارهایی که دوست دارند انجام دهند اما همه آنها به موفقیت نمی رسند . بسیاری از افراد در نیمه های مسیر دست از تلاش هایشان بر می دارند و یا اینکه با ضررهای مالی و معنوی که برایشان پیش می آید زمینه شکست خود را فراهم می کنند و در مقابل افرادی هم هستند که هر روز پر انرژی تر و شادتر از قبل به مسیرشان ادامه می دهند . به نظر شما تفاوت پنهان در نحوه عملکرد این دو چیست ؟

 • او شانس آورد .
همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  کتاب الکترونیکی استاد زندگی خود باش

حتی اگر به شانس هم اعتقاد داشته باشیم باید این راهم بدانیم که شانس آوردن هم شانس می خواهد و اتفاقی نیست و این را هم بدانیم که همیشه نمی توانیم شانس بیاوریم .

 • از راه نادرست به موفقیت رسیده است .

چه بسیار افرادی را می بینیم که در زندگی و جلوی دیگران دم از موفقیت می زنند اما در باطن می خواهند با کارهای نادرست به موفقیت برسند . اینها همان افرادی هستند که به آنها می گویند آواز دهل از دور شنیدن خوش است . یعنی زمانی که به بطن زندگی شان می روی می بینی نه تنها شاد نیستند بلکه هیچ موفقیت خاصی هم به دست نیاورده اند و حتی سلامتی شان هم در معرض خطر است . زیرا آنها می خواستند از راه نادرست به موفقیت برسند و راه چندین ساله را یک شبه طی کنند و برخلاف قانون جهان هستی نتیجه کارشان تمام خوشی های زندگی شان را می گیرد .

 • دیگران به او کمک کردند .

بله درسته ممکن هست دیگران به ما کمک کنند تا ما بتوانیم در زمینه ای به موفقیت برسیم اما این موضوع همیشگی و پایدار نیست . در واقع باز هم بر می گردد به اصل وجود خودت که چقدر برای موفق شدن اشتیاق سوزان داشتید . بنابراین کمک به دیگران را نمی توان یک فاکتور همیشگی برای موفقیت در نظر گرفت . زیرا اگر خود فرد آمادگی موفقیت را نداشته باشد اگر هزاران نفر هم به او کمک کنند شاید همان لحظه موفق شود اما بعد از مدتی آن موفقیت را از دست می دهد . اما چیزی هست که می توان در مسیر رسیدن به موفقیت همیشه روی آن حساب باز کرد و آن شکرگزاری هست . زمانی که در هر موقعیتی قرار داری سپاسگزار خداوند باشی و با تمام وجود و احساساتت شکرگزاری کنی و از صمیم قلب بابت وجود نعمت ها در زندگی ات خوشحال باشی می توانی به همان اندازه از نعمت های بیشتری بهره مند شوید و آن نعمت ها را به صورت دائمی در زندگی ات داشته باشی .

 • سایه ها را کشف کنید .

ذهن ما عادت دارد که در گذشته و افکار و اندیشه های گذشته سپری کند . در واقع چیزی که الان هستیم حاصل رفتارها و ماجراهایی هست که در گذشته ای نه چندان دور داشته ایم . اگر از وضع فعلی خود راضی نیستیم باید افکار گذشته خودمان را مسول این ماجراها بدانیم و یاد بگیریم که افکار کنونی خود را هدفمندتر و مثبت تر تغییر دهیم چون دنبال کردن افکار گذشته همان نتیجه های قبلی را برایمان به ارمغان می آورد .

اگر از همین امروز تصمیم بگیریم که افکاری که بوی تردید و نگرانی و کمبود و نیستی و بدبینی و کینه و کدورت می دهند را در ذهن کمرنگ تر کنیم و افکاری که سرشار از سپاسگزاری ، دید مثبت به زندگی ، امید و عشق را جایگزین آنها کنیم در اینصورت آینده ای بسیار متفاوت تر و شگفت انگیزتر برای خودمان رقم می زنیم .

به قول ایدن فلیپاتس شاعر و نویسنده قرن ۱۹ :

کارهای شگفت انگیز فراوانی در این دنیا وجود دارند که در انتظار افزایش هوشمندی ما به سر می برند .

حالا سوالم این است که آیا ما تصمیم داریم از مسیر سپاسگزاری کردن هوشمندی خود را به نمایش بگذاریم ؟

 

چگونه یاد بگیرم درست شکرگزاری کنم ؟

در اینجا می خواهم انواع شکرگزاری را برایتان توضیح دهم .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  کتاب الکترونیکی استاد زندگی خود باش

۱.شکرگزاری با احساس خوب :

احساس خوب یعنی همان احساس ذوق و شوق ، احساس شادی ، احساس آرامش و لذت بردن از زندگی . زمانی که شکرگزاری می کنید اگر سرشار از احساس خوب باشید قوی ترین فرکانس را به سمت جهان هستی ارسال می کنید و در سریع ترین زمان ممکن به خواسته هایتان می رسید . شما حتی می توانید بابت چیزهایی که ندارید شکرگزاری کنید و حس بودنش را داشته باشید در این صورت خواسته تان زودتر به واقعیت می پیوندد . امام صادق (ع) : می فرماید : زمانی که شکرگزاری می کنید با این نیت باشد که انگار خواسته شما پشت دره و شما با آن خواسته رسیده اید . بنابراین می توان نتیجه گرفت که هر چقدر شکرگزاری عمیق تر و با احساس بیشتری باشد اثرات بهتری در زندگی تان می گذارد .

۲.شکرگزاری با احساس بد :

احساس بد یعنی همان احساس ناراحتی ، افسردگی ، نا امیدی ، خشم و عصبانیت . و زمانی که با احساس بد شکرگزاری کنید نه تنها هیچ تاثیری ندارد بلکه فقظ وقت تلف کردن است زیرا تا زمانی که احساس تان خوب نباشد شکرگزاری نمی تواند به جنبه مثبت در زندگی تان باز گردد . افراد زیادی را می بینم که به من می گویند من که شکرگزاری کردم پس چرا این همه اتفاقات بدتر برایم رخ داد و زمانی که ریشه احساساتشان را بررسی می کنم می بینم با احساسات منفی و از سر تکلیف این تمرین را انجام می دادند در حالی که این تمرین قدرتمند هم مثل تمام تمرین های دیگر ذوق و شوق و علاقه نیاز دارد .

 

یک تمرین کوچک اما بسیار مهم :

هفت مورد از نعمت هایی که همین الان شامل حالتان شده است را بنویسید و علت اینکه از داشتن آنها سپاسگزار هستید را بیان کنید .

 

پیشنهاد می کنم کتاب معجزه سپاسگزاری از راندابرن را در سایت zahrarahimi.com تهیه کنید و حتما تمارین آن را انجام دهید .

 

اگر میخواهید همین الان شروع کنید می توانید از pdf این کتاب شروع کنید .

کتاب معجزه شکرگزاری

 

در این کتاب ۲۸ روز تمرین شکرگزاری به شما داده می شود و توضیح می دهد که هر روز بایت چه موضوعاتی می توانید شکرگزار باشید . در صورت انجام دادن این تمرینات صد در صد به شما قول می دهم که زندگی تان نسبت به گذشته بهتر شده است زیرا خودم تجربه کرده ام و به نتایج فوق العاده ای رسیدم .

من زهرا رحیمی مدیر این وب سایت آموزشی خودم سالها با شکرگزاری زندگی کردم و نتایج بسیار خوب آن را در زمینه ثروت ، رابط عالی ، زندگی موفق و شاد و سلامتی مشاهده کردم و به شما دوست عزیز که تا انتهای این مقاله همراه من بودی توصیه می کنم در ابتدا نقش شکرگزاری را داشته باشید و این تمرین را جدی بگیرید و نتایج آن را در زندگی خود مشاهده کنید تا به صورت واقعی تبدیل به فرد شکرگزاری شوید . در صورتی که دوست داشتید می تونید نتایج خود را برای ما کامنت کنید تا دوستان دیگر هم با خواندن نتایج شما باورشان قدرتمندتر گردد و این تمرین را انجام دهند و همه به هم کمک کنیم تا دنیا جای بهتری برای زندگی کردن باشد .

 

 

دوستون دارم و برایتان آرزوی شادی و سلامتی و آرامش دارم .

با ما در اینستاگرام همراه باشید

 

3 Comments

 • نرگس مددیان

  ,
  ۱۴۰۰-۰۲-۱۵ @ ۲:۱۵ ب٫ظ

  با توجه به گفته های شما من دیوانه ای خوش بین هستم واصلا منفی باف نیستم بقول پسرم کهوپیگه مامان شما زیادی مثبتی ..😍 ومن از این زیادی مثبت بودن عجیب لذت میبرم چون هیچ وقت فکر بدی راجع به کسی یا چیزی نمیکنم وانگار همش تو رویا هستم 🤚

  • زهرا رحیمی

   ,
   ۱۴۰۰-۰۲-۲۰ @ ۱۲:۳۶ ب٫ظ

   به شما دوست عزیز تبریک می گم که اینقدر خوشبین هستید و سعی کردید با خوش بینی دنیای زیباتری برای خودتان بسازید اما یادمان باشد که وقایع و اتفاقات به ظاهر خوب یا بد در زندگی ممکن است برایمان بیفتد که زمانی که خوشبین باشیم می توانید مسعله را به بهترین شکل حل کنیم و از پس چالش های زندگی به خوبی بر بیاییم.

 • نرگس مددیان

  ,
  ۱۴۰۰-۰۲-۲۱ @ ۷:۴۳ ق٫ظ

  کاملا موافقم اما وقتی شکرگزار و واقع گرای مثبت باشی با حالِ بهتر فکر میکنی ودرتتیجه درشرایط مختلف تصمیمات بهتری میگیری که منجر به نتیجه ی خوشایندی میشه سلامت و شاداب و پر انرژی باشید خانم رحیمی عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X