پاکسازی ذهن از افکار منفی گذشته با چند تکنیک ساده - عزت نفس در خانواده
0
۰ تومان
0
پاکسازی ذهن از افکار منفی گذشته با چند تکنیک ساده

پاکسازی ذهن و تازه سازی ذهن بیشتر از اینکه به علوم و فنون خاصی نیاز داشته باشد ، به تغییر زندگی ما و ایجاد عادت های جدید و سازنده بستگی دارد . وقتی بتوانیم رفتارها و عادت های به ظاهر خوبی را که در ورای ضمیر ناخوداگاهمان نفوذ کرده و به جسم و ذهن ما آسیب می زند را شناسایی کنیم و رفتارهای سالم تر جایگزین آنها کنیم به سادگی می توانیم پاکسازی ذهن را انجام دهیم .

بودا : زمانی که ذهن پاک باشد لذت همچون سایه ای از راه می رسد که هرگز تو را رها نخواهد کرد .

 

شمشیر را از رو ببندید

پاکسازی ذهن باعث می شود که از انباشتگی و آشفتگی ذهن جلوگیری کند ، و از مشکلات در زندگی فرار نکنیم . فرقی نمی کند که شما آن مشکلات را به وجود آورده باشید یا دیگران . در هر صورت دانستن این موضوع کمکی به شما نمی کند اما مهم اینست که می خواهیم مشکلات و چالش ها را به جای اینکه حل کنیم پاک کنیم و از آنها فرار کنیم که این امری غیر ممکن می باشد .

باید چشم خود را از روی مشکلات بردارید و به دنبال پیدا کردن راه حل باشید .

بله درسته ، سخن گفتن در مورد مشکلات زندگی و درد و دل کردن با دیگران بسیار راحت است ، بخاطر همین به جای حل کردن مشکلات سعی می کنیم آن را نادیده بگیریم یا با دیگران در میان بگذاریم و حتی گاهی وقتها خودمان را با مشکلات سازگار می کنیم و شرایط را می پذیریم .

یادتان باشد وقتی چیزی در زندگی آزارتان می دهد تنها گزینه مناسب اینست که آن را تغییر دهید و به راه حل فکر کنید . اگر به دنبال راه حل های تقلبی مانند نادیده گرفتن  و سازگار شدن با محیط و یا مجبور کردن خودمان با پذیرفتن شرایط جدید روی بیاوریم در واقع ذهن و روحتان را عادت می دهید تا یاد بگیرد که مشکلات را دور بزند و این موضوع باعث می شود که کم کم حال خوب شما از بین برود و رو به افسردگی پیش بروید .

 

مبارزه کنید تا یاد بگیرید

گاهی افرادی را در زندگی می بینیم که به خوبی پاکسازی ذهن انجام می دهند و خیلی راحت از پس مشکلات شان بر می آیند و راه حل های خوبی برای کارهای خود پیدا می کنند . در آن هنگام با خود می گوییم خوش به حالشان ، چرا آنها می توانند ترس هایشان را کنار بگذارند اما ما نمی توانیم ؟ در واقع هیچ وقت نمی توانیم همه ترس هایمان را کنار بگذاریم و تا زمانی که زنده هستیم ترس ها همراه ما هستند اما تفاوت افرادی که موفق می شوند با افراد دیگر در نحوه کنترل ترس هایشان می باشد .  آنها یاد گرفته اند حتی در سخت ترین شرایط واکنش درستی از خود نشان بدهند و به پایداری ذهنی برسند .

برای اینکار فقط کافیست مانند مبارزی که قبل از مسابقه حسابی تمرین می کند ، قبل از ایجاد مشکل آنها را پیش بینی کنید و واکنش خود را اصلاح کنید . به این ترتیب موقعی که در چالش قرار گرفتید و ترس همه وجودتان را فرا گرفته است باز هم واکنش خوبی از خودتان نشان می دهید .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  عزت نفس چیه وچگونه آن را تقویت کنم؟

مدیریت زمان و انرژی را ترکیب کنید .

بسیاری از ما با حجم زیادی از کارهای روزانه رو به رو می شویم که بخشی از این کارها مربوط به زندگی شخصی و بخشی مربوط به سرکار می شود . هر  روز با این امید کارهایمان را شروع می کنیم که تاشب به تمام کارهایمان رسیده باشیم و به خودمان افتخار کنیم . اما در بیشتر مواقع این اتفاق نمی افتد و در برنامه ریزی زمان دچار شکست می شویم . در واقع در عمل از برنامه ریزی شخصی خود شکست خورده ایم زیرا گاها بعضی وقتها شده که برنامه های شخصی خودمان را فدای کارهایمان می کنیم تا به اتمام برسد ، اما باز هم به مشکل بر می خوریم . و همین موضوع باعث می شود که روز تازه خود را با انبوهی از کارهای نیمه تمام گذشته شروع کنیم و با نگرانی این که این کارها روی هم تلمبار شده است ادامه می دهیم و این احساس چیزی نیست جز انباشتگی دهنی وباید حتما پاکسازی ذهن صورت بگیرد .

خالی کردن ذهن فقط نیازمند یک برنامه ریزی جدید است . اگر برنامه ای که در پیش دارید شما را به هدف نمی رساند باید به دنبال روش های جدید و متفاوت برای برنامه ریزی و مدیریت زمان باشید . باید خودتان را بشناسید که در چه ساعتی از شبانه روز انرژی درونی شما در نقطه اوج خود قرار دارد و کارهای مهم و فوری خود را در این زمان ها انجام دهید تا بازدهی بالاتری داشته باشید .

مثلا اگر قرار باشد کاری را در مدت چهار ساعت انجام  دهید با گنجاندن آن در ساعت هایی که سرشار از انرژی هستید می توانید آنجام آن را به یک ساعت محدود کنید و آن را با کیفیت بیشتری انجام دهید . در واقع با مدیریت زمان و انرزی بیشترین بهره را از روزتان می برید .

 

دست از سرزنش کردن خودتان بردارید .

آسیب هایی که خود ما ، به خودمان می زنیم بسیار بدتر از آسیب هایی است که دیگران به ما می زنند . زیرا این آسیب ها نه تنها باعث انباشتگی ذهنی می شود بلکه اعتماد به نفس و عزت نفس و انگیزه و شادی را از ما می گیرد ، پس حتما باید پاکسازی ذهن صورت بگیرد .  متاسفانه ما عادت کردیم که در برابر مشکلات هر چند کوچک خودمان را تحقیر و سرزنش کنیم . مثلا ممکن است از برنامه ریزی روزانه خود عقب بیفتیم و خودمان را سرزنش کنیم که چرا نتوانستیم به درستی از زمانمان  استفاده کنیم ، در حالی که اگر واقع بینانه به قضیه نگاه بکنیم می بینیم که حتی حرفه ای ترین برنامه ریز ها هم در برنامه ریزی خود با چالش رو به رو هستند .

سعی نکنید کامل باشید زیرا کمال گرایی یک درگیری ذهنی برایتان ایجاد می کند و به شما می گوید که همه چیز باید کامل کامل باشد تا بتوانید موفق شوید . در حالی که اینطور نیست . هر زمانی که خواستید خودتان را سرزنش کنید یک خدا قوت بلند به خودتان بگویید و در آینه به خودتان لبخند بزنید ، و برای خودتان یک استکان چایی بریزید و از همان مقدار تلاشی که در طول آن روز انجام داده اید از خودتان تشکر و قدردانی کنید .

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  ناامیدی در زندگی بزرگترین گناه می باشد

مثل یک مربی که به بازیکن های خسته تیمش روحیه می دهد با خودتان رفتار کنید . همین کارهای کوچک مانند مرهمی جادویی برای روح های خسته شما عمل می کند . شما فوق العاده دوست داشتنی و قوی هستید پس خودتان را دست کم نکیرید .

 

خودتان را به گذشته های دور و خاطرات تلخ گذشته گره نزنید .

 

یکی از عادت هایی که اکثر افراد در گیرش هستند این هست که در اتفاق های منفی گذشته غرق شده اند و افسوس می خورند می خواهم  برایتان مثالی بزنم :

تصور کنید شما قرار ملاقات مهمی دارید که از نطر مالی برایتان بسیار اهمیت دارد . برنامه ریزی می کنید که سر موقع به قرار برسید اما در میان راه اتفاقاتی برایتان می افتد که ملاقات به هم می خورد مثلا ماشینتان  پنچر می شود و یا در ترافیک سنگین قرار می گیرید و به قرار نمی رسید . و تا مدت ها بعد ذهن تان درگیر این مساله هست که کاش به قرار رسیده بودم .حتی گاهی ماه ها و سال ها در فکر آن روز باقی می مانید . و این موضوع باعث می شود که ذهنتان به انباشتگی عادت کند . در اینجور مواقع چاره ای ندارید جر اینکه خودتان را نجات دهید و آن افکار را رها کنید و از آنها تجربه و درس بگیرید و با ذهنیت مثبت ادامه دهید با اینکار شما ظرف دهنتان را خالی می کنید و پاکسازی می کنید .

پاکسازی ذهن

 

تصمیمهای خود را کش ندهید

بهترین راه برای پاکسازی ذهن جلوگیری از پر شدن ظرف آن است . باید عادت کنیم و یاد بگیریم که تصمیم های خود را به عقب نیندازیم ، زیرا ذهن مان در حالت آماده به کار باقی می ماند و از تصمیم گیری می ترسد و این مساله باعث می شود که در بعضی مواقع به صورت عجله ای تصمیم بگیریم و نتیجه تصمیم عجولانه طبیعتا به نفع ما نخواهد بود .

 

برای تصمیم خود وقت بگذارید

با اینکه تصمیم عجولانه گرفتن پیامدهای منفی برای مان دارد پس اولین قدم برای تصمیم گیری این است که به دور از حضور دیگران و شبکه های اجتماعی و گوشی موبایل بنشینید و در مورد احساس واقعی خود در مورد آن موضوع فکر کنید . شاید برای گرفتن تصمیم نیاز باشد که از تجربه دیگران استفاده کنید اما یادتان باشد که کش دار نکنید .

 

اهداف خود را مرور کنید

شما برای بهتر شدن زندگی تان تلاش می کنید ، پس حواستان باشد که تصمیماتتان باید در راستای اهدافتان باشد .  برای اینکار کافیست خودتان را در دوسال آینده تصور کنید و ببینید که با گرفتن این تصمیم  و انجام دادن آن ، دوسال دیگر در چه جایگاهی قرار دارید ؟ حالا تصمیم بگیرید که می خواهید آن کار را انجام دهید یا نه ؟

همچنین می توانید از این مقاله هم دیدن فرمایید:  راز سحرخیز شدن چیست ؟

پای خود را از روی پدال گاز بردارید

انسان های قرن ۲۱ فرزندانی هستند که می خواهند به سرعت به همه چیز برسند .  مثلا اگرغذا سفارش می دهند ، می خواهند سریع آماده باشد . وقتی روی یک لینک می زنند ، می خواهند کمتر از یک ثانیه باز شود ، می خواهند زود بزرگ شوند و وقتی زود بزرگ شدند می خواهند زود موفق شوند . این مساله به طور نامحسوس در تمام بخش های زندگی شان جاری می باشد و باعث می شود که به جای تمرکز روی یک کار و به نتیجه رسیدن ، روی چندین کار به طور همزمان شتاب بگیرند و ظرف ذهنشان به همان سرعت پر می شود . بعضی از افراد وقتی با این شرایط رو به رو می شوند خودشان را گول می زنند که در آینده اوضاع بهتر می شود و زمانی متوجه می شوند که جسمشان فرسوده و خسته شده است . درسته که برای رسیدن به اهداف باید روی پدال گاز فشار وارد کنیم ، اما گاهی هم در مسیر زندگی باید سرعت را کمتر کرد و یادمان باشد که از مسیر زندگی لذت ببریم .

تجربه زندگی با ذهنی خالی و طبقه بندی شده

در ذهن هر کدام از ما هر  روز حدود ۶۰ هزار فکر می آید و می رود و برای پاکسازی ذهن ،  اگر افکار مثبت باشد به ما انگیزه و انرزی می دهد و اگر افکار منفی باشد ما را خسته و بی انگیزه می کند . اگر ذهن خود را جهان دیگری در نظر بگیرید و افکارمان را مانند مسافری بدانیم که از کنارمان می گذرد آن گاه نه از خوبی آنها خیلی خوشحال می شویم و نه از بدی شان خیلی ناراحت .

این وضعیت و بی ذهنی چیزی است که بسیاری از بزرگان تاریج به آن دست یافته اند و آن را تحسین می کردند  مثل بودا

شما هم می توانید با تمرین کردن و بیرون کشیدن خودتان از ذهنتان و نگاه کردن از بیرون به ماجراهای زندگی تان به نوعی عمیق از آگاهی برسید . در اینصورت نه تنها می توانید ذهن خود را خالی کنید بلکه حتی از قدم زدن در هوای تازه افکارتان لذت می برید .

نظر شما چیست ؟

آیا شما هم از گذشته خود خاطراتی دارید که ذهنتان به آنها گره خورده باشد ؟ و آیا برای باز کردن این گره کاری انجام داده اید ؟

 

از شما دوست عزیزی که زمان با ارزش خود را صرف خواندن این مقاله کردید و به رشد خود اهمیت می دهید بی نهایت سپاسگزارم . خوشحال می شوم که نظرات ارزشمند خود را زیر همین مقاله کامنت کنید .

 

 

 

 

2 Comments

 • elvieamacosaulrp

  ,
  ۱۴۰۰-۰۲-۲۵ @ ۲:۳۵ ق٫ظ

  Hello,

  Are you looking for software to make running your online store easier?

  So Much More Than Accounts (SM>A for short) is designed by eCommerce experts to make running an online store easier and more efficient.

  SM>A has all the functionality of more expensive systems like Netsuite and SAP, but in a custom package designed exclusively for online retailers – at a tenth of the price of our competitors.

  If you need better stock control, predictive purchasing, better reporting and multi-currency, multi-language ecommerce support, you need to consider SM>A.

  email sales@etailsupport.com to find out how we can help you and get 2 months FREE when you sign up.

  https://www.somuchmorethanaccounts.com

  • زهرا رحیمی

   ,
   ۱۴۰۰-۰۲-۲۷ @ ۱۱:۰۹ ق٫ظ

   hello my friend , tanky you

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X